Kommenteeri

Kuhu kadus mu tervis? #2

Teise loo on kirja pannud noor, kena ja tegus naine:" Haigekassa ega Ravimiamet minu vaktsiinikahjusid ei tunnista, vastates minu hüvitise taotlusele, et minuga juhtunu ei ole vaktsiiniga seotud. Ometi olin enne täiesti terve sportlik naisterahvas, väikeste laste pereema ja täiskohaga tööl käiv riigiametnik." 

Naine (39)

Sain AstraZeneca esimese ja ainsa vaktsiinisüsti 2021.aasta märtsis.

Esimesed 2-3 päeva peale vaktsineerimist olid tavapärased kõrvalnähud nagu palavik, külmavärinad, peavalu. Need möödusid, kuid kestma jäi raskustunne peas.

Vaktsiinijärgsel 10-ndal päeval algasid tugevad igapäevased migreenilaadsed peavalud koos silmade valulikkuse ja valgustundlikkusega. Samuti hakkas lisanduma regulaarne südamepekslemine ja hingeldamine.

Pöördusin EMO'sse tugeva peavalu tõttu kahel korral. Tehti vereproove ja kompuuteruuringuid. Diagnoosiks sain „Peavalu“. 1 kuu hiljem pääsesin LTKH haiglasse uuringutele. Tehti MRT, lumbaalpunktsioon ja põhjalikud vereproovid. Diagnoos: "Muud täpsustatud peavalusündroomid (Covid vaktsiini järgne)".

Seoses silmade valgustundlikkuse ja valulikkusega pöördusin 2 korral ka silmaarstile, mõlemal korral ei leitud silmadest valulikkuse põhjust, vaid seostati vaktsiinijärgse migrenoosse peavaluga.

Peavalud said tagantjärgi täpsustades diagnoosiks "Komplitseeritud migreen", mis kestis koos silmade valuga igapäevaselt hommikust õhtuni 5 kuud. POTS (Posturaalse ortostaatilise tahhükardia sündroom, mis põhjustas pidevat südamepekslemist ja hingeldamist) on hakanud vähenema alles 2022a algusest (aga pole kadunud.))

Lisaks migrenoossele seisundile arenesid 1-2 kuu jooksul alates vaktsineerimisest (aprill-mai 2021) välja jalgades-kätes lihaskangus, lihasnõrkus ja pidev valulikkuse seisund, mis süvenes maikuuks. Pääsesin taas LTKH haiglasse uuringutele, kuid diagnoos kinnitati alles mitu kuud hiljem: Polüneuropaatia -> Peenkiudude neuropaatia (ehk väljakujunenud närvikahjustused kätes-jalgades, neuroloogide hinnangul “autoimmuunse etioloogiaga”). Raviti IVIG meetodil, kuid efekti ei täheldanud.

Polüneuropaatiale lisandusid aja jooksul diagnoosid, mis on otseselt järgnenud (ja ka sõltuvuslikud) polüneuropaatia diagnoosi-põhihaiguse arenemisest:

  • Kiudsidekoe (kõõluskinnituste) fibromüalgia

  • Krooniline talumatu valu

  • Kaasuv raske depressioon

Antud diagnoosid põhjustavad tänaseks üle keha neuropaatilisi valusid (alates kaelast allapoole kõik kehapiirkonnad), vereringehäired, jalgade-käte tugev külmetamine, lihasnõrkus kätes-jalgades, lihaskangus ja krambilaadsed tundmused, kurnatus, jõuetus. Igapäevatoimetused on raskendatud ja mitmed ka välistatud, esinevad raskused käimisel, õhtuti pole enamjaolt võimalik jalgadel seista. Väljakannatamatud valud on igapäevased.

8 kuud peale vaktsineerimist viidi läbi töövõime hindamine ja määratud Töötukassa poolt osaline töövõimetus.

Tänaseks, 1.5 aastat hiljem on igapäevased valud õnneks äsja vähenenud (viimased ~2 kuud), kuid püsivad sellel tasemel vaid kangete ja igapäevaste retseptiravimite toel ning väga pikk tee on minna veel tervenemiseni.

Haigekassa ega Ravimiamet minu vaktsiinikahjusid ei tunnista, vastates minu hüvitise taotlusele, et minuga juhtunu ei ole vaktsiiniga seotud. Ometi olin enne täiesti terve sportlik naisterahvas, väikeste laste pereema ja täiskohaga tööl käiv riigiametnik.

Lisa kommentaar

Email again: